niedziela, 18 stycznia 2015

Domowe zagrożenie pożarem





Tryb życia jaki prowadzi statystyczny Polak sprawia, że nasza uwaga jest bardzo rozproszona. Ma na to wpływ pośpiech, stres oraz codzienne problemy. Nieuwaga spowodowana powyższym sprzyja powstawaniu zagrożeń, których następstwa mogą doprowadzić do zniszczenia całego naszego dobytku. Istnieje zatem mnóstwo okazji, aby w domowym zaciszy powstał zalążek pożaru. W tym artykule postaram się przedstawić klika z nich a także sposoby jakimi z tymi zagrożeniami można sobie poradzić w możliwie najszybszy sposób.


1) Niewyłączone żelazko



Jestem pewien, że każdemu z nas zdarzyło się nie wyłączyć żelazka po zakończeniu prasowania. Działające żelazko może doprowadzić do zapłonu prasowanej tkaniny, a ta z kolei zagraża całemu otoczeniu. W przypadku, gdy zaistnieje taka sytuacja należy jak najszybciej odpiąć żelazko od prądu ( gdy istnieje jeszcze taka możliwość ) a następnie ugasić zaczątek pożaru gaśnicą proszkową pochodzącą z naszego samochodu lub w ostateczności wodą.


2) Wlanie wody do patelni z rozgrzanym tłuszczem



Bardzo częsty i bezmyślny błąd, który może kosztować utratę zdrowia oraz kuchni. Jeżeli doszło do takowego zdarzenia w pierwszej kolejności należy możliwie szybko sięgnąć po gaśnicę proszkową i ugasić źródło płomieni a w następnej kolejności przedmioty, które zostały obiatę pożarem. Pod żadnym pozorem nie można gasić wodą powstałego pożaru.


3) Zbyt wysoka temperatura w piecu centralnego ogrzewania



To zagrożenie jest bardzo realne i za pewne wiele osób doświadczyło go we własnym domu. Jego najczęstszymi powodami są: uszkodzony termostat, zbyt dużo materiały palnego w piecu, zatkanie przewodów kominowych, zamknięcie zaworów wodnych w obiegu wody, uszkodzona pompa wody. Niezależnie od przyczyny powstania takiego zdarzenia jego objawami będzie nadmierne nagrzewanie się wody do temperatury ponad 100 stopni Celsjusza a także strzelanie w rurach lub płomienie wychodzące z komina. W pierwszej kolejności musimy ugasić źródło ciepła gaśnicą proszkową ( nigdy nie używamy wody) a następnie szybko ocenić źrodło problemu.

  • Gdy jest to zamknięty zawór obiegu musimy go jak najszybciej otworzyć oraz w skrajnych przypadkach otworzyć krany z cieplą wodą

  • Gdy jest to zatkany przewód kominowy należy go jak najszybciej udrożnić
  •  Jeżeli powodem jest uszkodzony termostat lub pompa wody należy ją niezwłocznie wymienić

Tak czy inaczej każdy z nas musi pamiętać, że w przypadku gdy mamy świadomość, że możemy nie poradzić sobie z miejscowym zagrożeniem powinniśmy niezwłocznie dzwonić pod straż pożarną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz